Svensk industri för MJ: petroleumindustri

Från Svensk MJ-Wiki
Hoppa till navigering Hoppa till sök

På denna sida behandlas svensk petroleumindustri.

Inledning

När järnvägar började byggas i Sverige var petroleumprodukter inte en särskilt stor del av den internationella ekonomin, den viktigaste produkten var lysfotogen. Bilismens genombrott runt 1900 förändrade detta förhållande i grunden - drivmedel för bilar var nästan helt baserade på petroleumprodukter. Även asfalt är en petroleumprodukt. Därmed kom petroleumförsörjning att bli en allt större del av den globala ekonomin. Därefter utvecklades även motorfordon för järnväg och så småningom också flygplanet.

Sverige har aldrig haft någon oljeutvinning. Alla petroleumprodukter som konsumeras i Sverige är importerade. All petroleumindustri i Sverige är därmed "nedströms".

Webreferenser

Wikipedia: Petroleumindustri

Raffinaderi

Webreferenser

Wikipedia: Oljeraffinaderi

Oljehamn

Lars Malkar: "Tankar om tankar." i Krister Brandt (red.): Modelltåg -95. Exempelsamling. Stockholm: Allt om Hobby 1994 (Bygge av oljecisterner i H0 av plåtburkar).

Oljedepå

Björn Svensson: "Byggtips: Bensinstationer del III. Angående järnvägen." i Allt om Hobby nr 3/1990 (Oljedepån i Bollnäs).

Frilastspår

Bensinstation

Tryckta referenser

Göran Eriksson: "Byggtips. Bensinpumpar." i Allt om Hobby nr 6/1979 (Äldre bensinstationer).

LOK: "H0-hus fra Norge och Grönköping." i Allt om Hobby nr 6/1982 (Provbygge av norsk villa och bensinstation från Euromod).

LOK: "Cykel m.m. i H0." i Allt om Hobby nr 6/1985, s. 28 (Inkl. cykelställ, bensinpumpar och parkbänk).

Björn Svensson: "Byggtips: Bensinstationer och tankbilar m/ä." i Allt om Hobby nr 8/1989 (Bakgrund).
Björn Svensson: "Byggtips: Bensinstationer del II. Tankbilar och oljebolag." i Allt om Hobby nr 1/1990 (Bakgrund och bygge i H0).

"Byggtips: En mack utan dator." i Allt om Hobby nr 7/1992 (Bygge av liten bensinmack).

CeGe Olsson: "En gammal bensinstation i Roslagen." i Allt om Hobby nr 2/1995 (Gulf-macken i Rö, ritning).

Lars Olov Karlsson: "Pumpar och pallar." i Allt om Hobby nr 6/1998, s. 9 (Lastpallar i H0 och Star87 bensinpumpar i H0, 0 och 1:18 från TeknoBygg).

Göran Tholin: "Bensinstation från Hjo." i Smalspårigt nr 68/1999 (Bensinstation från 1932, ritning).

Michael Brane: "Macken i Sollebrunn." i Smalspårigt nr 73/2000 (Bensinstation "sittande hund" i skala 0).

Jocke Sannagård: "Koppartrans och Nynäs." i Allt om Hobby nr 7/2012, s. 13 (Notis om bensinstationer som färdigmodeller från Jeco).