Brittiska öarna

Från Svensk MJ-Wiki
Version från den 30 december 2025 kl. 20.44 av Janfre (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med 'Här behandlas modelljärnvägar på Brittiska öarna, d.v.s. Storbritannien och Irland. Brittisk MJ har inte varit särskilt framträdande i Sverige sedan andra världskriget, men brittisk MJ har tjänat som inspiration för många svenska självbyggare. ==Allmänt== ==Österrike som förebild== För den som vill bygga modelljärnvägar med österrikisk förebild innebär det att man har tillgång till ett ganska bra utbud. Det största utbudet finns i [[skala H0]...')
(skillnad) ← Äldre version | Nuvarande version (skillnad) | Nyare version → (skillnad)
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Här behandlas modelljärnvägar på Brittiska öarna, d.v.s. Storbritannien och Irland. Brittisk MJ har inte varit särskilt framträdande i Sverige sedan andra världskriget, men brittisk MJ har tjänat som inspiration för många svenska självbyggare.

Allmänt

Österrike som förebild

För den som vill bygga modelljärnvägar med österrikisk förebild innebär det att man har tillgång till ett ganska bra utbud. Det största utbudet finns i skala H0. Småserietillverkare har också ett utbud i skala 1 och skala 0. Smalspår domineras av skala H0e, där både Liliput och Roco erbjuder modeller. Det framför allt österrikiskt smalspår som blivit populärt utanför Österrike.

Continental Modeller bevakar även Österrike.

Roco är brett representerat i Sverige, och Liliput går också att hitta.

Andra wiki-sidor

Kategori: MJ-länder

Webreferenser