Dekaler o etsat: Skillnad mellan sidversioner
Janfre (diskussion | bidrag) |
Janfre (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| (2 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
Dekaler o etsat är, som framgår av namnet, en svensk [[småserietillverkare]] av [[etsade byggsatser]] och dekaler. Dekalerna är för svenska järnvägsfordon, [[byggnader]] och [[vägfordon]], och levereras i [[H0]] men kan fås i valfri skala. Fordonsmodellerna är etsade byggsatser i [[H0]] eller [[H0n3]] samt | Dekaler o etsat är, som framgår av namnet, en svensk [[småserietillverkare]] av [[etsade byggsatser]] och dekaler. Dekalerna är för svenska järnvägsfordon, [[byggnader]] och [[vägfordon]], och levereras i [[H0]] men kan fås i valfri skala. Fordonsmodellerna är etsade byggsatser i [[H0]] eller [[H0n3]] samt [[underrede]]n, även för andra korgar än de egna. Företaget, som började sin verksamhet 2004, är också känt som Byggsvenskt. | ||
==Referenser== | ==Referenser== | ||
| Rad 25: | Rad 25: | ||
[[Kategori: Etsade byggsatser]] | [[Kategori: Etsade byggsatser]] | ||
[[Kategori: Underreden]] | [[Kategori: Underreden]] | ||
[[Kategori: Konverteringssatser]] | |||
Nuvarande version från 25 januari 2025 kl. 08.36
Dekaler o etsat är, som framgår av namnet, en svensk småserietillverkare av etsade byggsatser och dekaler. Dekalerna är för svenska järnvägsfordon, byggnader och vägfordon, och levereras i H0 men kan fås i valfri skala. Fordonsmodellerna är etsade byggsatser i H0 eller H0n3 samt underreden, även för andra korgar än de egna. Företaget, som började sin verksamhet 2004, är också känt som Byggsvenskt.
Referenser
Byggsvenskt.nu (Hemsida).
Lars Olov Karlsson: "LOK om järnvägar. Dekaler till godsvagnar." i Allt om Hobby nr 7/2004 (Dekaler till O, Ou och Oubhl, första notisen om Dekaler o etsat).
Mats Dahlström: "Dekaler & Etsat Q37p." i Smalspårigt nr 99/2007 (Recension).
Magnus Carlson: "NKlJ ASJ-lok från Dekaler & Etsat." i Smalspårigt nr 118/2012 (Recension).