Trix
Om varumärket
Trix var ett företag som tillverkade modelljärnvägar för likström i skala H0 och N. Företaget är sedan 1999 uppköpt av Märklin som behåller varumärket för sina tvårälsmodeller i H0. För skala N används varumärket Minitrix.
Trix grundades 1932 i Nürnberg i syfte att utveckla och marknadsföra produkter i skala H0. Man utvecklade ett system för treräls växelström kallat Trix Express, som lanserades 1935. Trerälssystemet medgav tvåtågsdrift, genom att de yttre rälerna var isolerade från varandra. Fram till andra världskriget hann man framställa ett antal skalenliga modeller för detta system. Fr.o.m. 1941 blev man helt upptagen som en del i den tyska rustningsindustrin. Produktionen återupptogs igen 1948. Flera nya fordon av hög kvalitet lanserades, liksom ett kontaktledningssytem, som dessutom medgav tretågsdrift.
I skala H0 är Trix mest känt för tvårälssystem, men Trix första system i H0 var ett trerälssystem som infördes 1935 och kallades Trix Express. Trix Express har funnits med såväl växelström som likström.
Man har tidigare haft ett eget digitalsystem, Selectrix.
Produkter
Tryckta referenser
Krister Brandt: "Allt om hobby synar: Titta på Trix!" i Allt om Hobby nr 7/1988 (Trix vid tillfället aktuella H0-program).
Rutger Friberg: "Trix i Märklin-familjen." i Allt om Hobby nr 2/1999, s. 15 (Notis från Nürnberg om Trix integration i Märklin-familjen).
Lars Ljungberg: "Trix Club - vad är det?" i Modelljärnvägsmagasinet nr 38/2019.
Webreferenser
Svenskt MJ-forum: Trix Express (Bilder på rundbana med Trix Express).